CIEKAWOSTKI
PIORUNY – TAJEMNICZE I GROŹNE
Niszczą drzewa i budynki, są przyczyną groźnych pożarów, niekiedy nawet zabijają. Zjawisko zwane piorunem to silne wyładowanie elektryczne pomiędzy chmurami (tzw. płaska błyskawica) lub chmurami, a ziemią. Nie można przewidzieć trasy, jaką piorun będzie zmierzał w kierunku ziemi. Z reguły wybiera najprostszą drogę i najlepsze przewodniki. Temperatura w miejscu uderzenia pioruna sięga aż 30.000°C. W ciągu minuty w ziemię uderza blisko 2 tysiące piorunów. Codziennie na skutek wyładowań ginie około 20 osób. W Polsce pioruny najczęściej towarzyszą wiosennym i letnim burzom, choć nie należą do rzadkości późno jesiennej.
RODZAJE WYŁADOWAŃ
LINIOWE – najczęściej spotykane. Widoczne są w postaci gwiaździstych rozgałęzień. Błyskawice mają różną długość. W górach tylko kilka metrów, na równinach ok. 30 km.
KULISTE – występują nie tylko podczas burzy, ale również przy pięknej pogodzie. Przenikają nawet przez bardzo grube ściany. Ognista kula może mieć średnicę od kilkunastu centymetrów do kilku metrów. Gdy się porusza, na ogół jest czerwona i otacza ją niebieska aureola. Kiedy nieruchomieje ma oślepiająco białą lub niebieską barwę. Tworzą ją silnie rozgrzane i świecące gazy. Pojawienie się ognistych kul pociągnęło za sobą zazwyczaj śmierć wielu osób.
PACIORKOWE – są widoczne w postaci łańcuszka, złożonego z oddzielnych punktów świetlnych. Zazwyczaj powstanie pioruna paciorkowego jest zapoczątkowane wyładowaniem liniowym, które pozostawia po sobie szereg świecących części. Przerywana linia pioruna łańcuszkowego ma przeważnie większą średnicę niż kanał pioruna liniowego, a jej kolor oscyluje pomiędzy żółcią, a czerwienią.
PIORUNY: PYTANIA I ODPOWIEDZI
Jak zachowywać się w trakcie burzy?
Jak wygląda piorun?
Co zrobić gdy burza zaskoczy nas w górach?
Czy w samochodzie jestem bezpieczny?
Jak szybko zbliża się piorun?
Która ochrona odgromowa jest dla mnie odpowiednia?